Ewan Steery

A JEDI REND A VALÓSÁGBAN


A Köztársaságot szolgáló Jedi Rend szervezeti felépítéséről meglehetősen kevés részlet látott eddig napvilágot a star wars univerzumban. Annyit tudni lehet, hogy volt egy nagy templomuk a Coruscanton, ahol az erőre érzékeny, különböző fajú gyerekeket összegyűjtötték és képezték, majd a lovagok padawant választottak maguknak a legjobbakból. Itt működött egy hatalmas könyvtár és itt gyűltek össze a Jedi Tanács tagjai, a legtapasztaltabb mesterek, megbeszélni a legfontosabb kérdéseket. A templomban voltak továbbá parkok, edzőtermek, kórház, étkező és számos lakóhelyiség a több száz (vagy ezer?) Jedi számára.

A filmeket látva és a könyveket olvasva egy idő után felmerült bennem a gondolat, hogy a Jedi Rend felépítése és működése mennyire gyengén, pontosabban felszínesen és átgondolatlanul van kidolgozva. Ahhoz, hogy ez a szervezet évezredeken át a béke és a jogbiztonság őre lehessen a sok millió lakott világból álló Galaktikus Köztársaságban, egész másmilyennek kellene lennie szinte minden vonásában. Az alábbiakban az ezzel kapcsolatos ötleteimet foglaltam össze röviden.

1. Infrastruktúra

Gyakorlatilag teljesen kizártnak tartom azt, hogy egy évezredeken át működő, fontos és nagy hatalmú szervezetnek mindössze egyetlen temploma, ingatlana legyen az egész galaxisban, noha tagjai szinte mindenhol ott vannak a Köztársaság egész területén. A valóságban elkerülhetetlen, hogy különféle méretű és funkciójú templomok tucatjai, százai, esetleg ezrei legyenek szétszórva a galaxisban,
a legkülönfélébb bolygókon, holdakon, netán űrállomásokon. Ezek nagy része egyben olyan rendház is, ahol az arra járó vagy ott szolgálatot teljesítő lovagok megpihenhetnek, lakhatnak, készleteket vételezhetnek, segítséget kérhetnek a munkájukhoz. Ehhez képest a Wookieepedia adatai szerint a Rend kb. 25000 évesre becsült működési időtartama alatt mindössze 4 templomról tudunk 4 bolygón, ami édeskevés a gyakorlatban elvárhatóhoz képest.

Erre joggal mondhatná azt valaki, hogy azért van így, mert a Jedik minden korban kevesen voltak, ezért nem volt szükségük több templomra és nem akartak szétszóródni a galaxisban, megosztva az erőiket. Csakhogy a számok mást mutatnak. A galaxis azon része, mely tagja a Köztársaságnak, kb. egy millió lakott bolygót számlál. Nyilvánvaló, hogy a sűrűbben lakott helyeken több erő érzékeny személy születik nemzedékenként, máshol kevesebb vagy nulla. És ezek egy részét nem is fedezik föl a tehetségek után kutató Jedik vagy a szüleik szándékosan eldugják előlük a gyereket. Nagy átlagban számolva ha minden bolygóra csak egy erő érzékeny személy jut, akiknek csak a tizedét fedezik föl, az akkor is százezer jelölt. Ha nekik csak a tizedük jut át a képzésen és a vizsgákon, az akkor is tízezer kiképzett Jedi lovagot jelent. Ez a kisegítő személyzettel együtt egy kisebb város lakossága. Katonai szempontból pedig nagy ostobaság lenne őket egyetlen templomba bezsúfolni, ahol könnyen sebezhetők egy támadással szemben. Tehát még a legrosszabb esetben is több tucatnyi templomuk és különféle ingatlanuk kell, hogy legyen szétszórva a galaxisban.

A teljesség igénye nélkül íme a legvalószínűbb templom típusok, amikre biztosan szüksége van a Rendnek:
1. Iskolák az erőre érzékeny gyermekeknek, illetve a padawanok számára (ha épp nem a mesterükkel vannak küldetésen).
2. Kolostorok az elvonulni kívánó, meditáló, pihenő szerzeteseknek.
3. Erődök, jól védhető támaszpontok, amik nem csupán menedékül és készletraktárul szolgálnak a közelben dolgozó lovagok számára, de egyben hírközpontok, kommunikációs átjátszó állomások is.
4. Különféle gazdasági épületek, mezőgazdasági farmok, gyárak, üzemek, raktárak, szerelőműhelyek, ahol a Rend szükségleteiről gondoskodnak (élelem, ruházat, használati tárgyak, járművek, fegyverzet, stb.). Erre azért van szükség, hogy minél kevésbé függjön a Rend a különféle helyi gazdasági szervezetektől, beszállító cégektől és ne lehessen elfogultsággal vagy érdekütközéssel (korrupcióval) vádolni őket, ha dönteniük kell a vitás ügyekben.
5. Légi kikötők, űrkikötők, folyami és tengeri kikötők, járműgarázsok, ahol a lovagok különféle közlekedési eszközöket kölcsönözhetnek (ingyen), hogy ne kelljen pénzért bérelt járműveken vagy tömegközlekedési eszközökön utazniuk.
6. Szentélyek, az erő által intenzíven átjárt spirituális központok, valamint gyülekezőhelyek a tanácskozások és különféle rendezvények, ünnepek, szertartások számára.
7. Kutatóközpontok, tudományos fellegvárak az erő kutatására. Elvégre a Jedi megismerésre használja az erőt - mondta Yoda Lukenak.
8. Könyvtárak és múzeumok a Rend által összegyűjtött tudás és mindenféle kincsek, ereklyék megőrzésére, biztonságos tárolására, esetleg bemutatására a nagyközönségnek.
9. Egészségházak és gyógyító központok a sérült, beteg lovagok ápolására, gyógykezelésére, rehabilitációjára.
10. Nyugdíjas otthonok az öregeknek és gondozó telepek a rokkant lovagoknak. Elvégre egy Jedinek a Rend a családja. Ha megöregszik vagy súlyosan megsérül, megnyomorodik, akkor nincs hová visszavonulnia, ezért a Rendnek kell mindvégig gondoskodnia róla.

A temetőket azért nem említem külön csoportban, mert az elhunyt Jedi lovagok és mesterek hamvait elvileg bármely épület típusban el lehet helyezni a pincékben vagy a közeli sírkertekben. Ugyanígy a nem erő érzékeny személyekből álló kisegítő személyzet (biztonsági őrök, karbantartó technikusok, szakácsok, takarítók, különféle droidok) szálláshelyeit sem említem külön csoportban, mivel valószínűleg ilyenek minden épületnél előfordulnak.

2. Ruházat

Az Új reményben Obi-van Kenobi azért viselt barna sivatagi tunikát, mert a Tatuinon élt száműzetésben, ahol ez volt a praktikus. Nem értem, miért gondolták azt később a szerzők és filmkészítők, hogy minden Jedi évezredeken át ilyen ruhákban szaladgált az egész galaxisban? Ez nagy fokú fantáziátlanságra vall a részükről. A Jedik nem divatbolondok, hanem pragmatikus lények. Logikus tehát, hogy mindig a körülményeknek megfelelően öltözködtek, vagyis helytől és időtől függően egész más ruhákba bújtak az életük során. Vagy azért, hogy kitűnjenek a tömegből vagy, hogy beleolvadjanak, netán védekezzenek a mostoha időjárás ellen. Ezek közt még a legjobb esetben is csak egy lehetett a sivatagi tunika köpennyel vagy anélkül.

Ahhoz viszont, hogy minden körülmények között felismerjék egymást és mindenki felismerje őket, nyilvánvalóan kellett egy szimbólum, amit mindannyian viseltek valamilyen ruhadísz (kitűző, jelvény, ruhára nyomtatott kép, hímzés, stb.) vagy jellegzetes ruhadarab (sál, öv, stb.) formájában. Ennek előnye, hogy szükség esetén könnyen elrejthető, zsebre vágható. Praktikus továbbá, ha a szimbólum típusa (formája, színe) alapján az is megállapítható, kicsoda az illető a Renden belül, hisz nem várható el egy ekkora szervezetnél, hogy mindenki mindenkit ismerjen. Ilyen típusok: jelölt, padawan, lovag, mester, a nem erő érzékeny kisegítő személyzet tagja.

3. Fegyverzet

Ahhoz, hogy a Jedik megvédhessék magukat és pláne békefenntartó erőként működhessenek a galaxisban, professzionális harcosoknak kell lenniük. Vagyis ismerniük kell minden gyakoribb kézifegyver típust (szúró és vágó eszközök, tűzfegyverek, energiafegyverek, robbanóanyagok, stb.) és tudniuk kell használni őket. Azt kizártnak tartom, hogy az évezredek során a Jedik mindössze egyetlen fénykarddal felszerelve mentek volna csatába, ahogy az minden könyvben, képregényben és filmben szerepel. A fegyverzetet ugyanis mindig a várható körülményekhez és a lehetséges ellenségek eszközeihez kell igazítani a siker érdekében.

Meglehetősen komolytalan dolognak tartom azt, hogy a Jedik egy szál fénykardot használjanak védekezésre, ami jellegénél fogva még a legjobb esetben is csak korlátozottan alkalmas az önvédelemre, főleg a sugárvetőkkel szemben. Csatában ugyanis lehetetlen vele több egyidejű lövést kivédeni. Épp ezért elengedhetetlennek tartom az energiapajzs használatát. Ha a Naboo-i gunganoknak jó volt a kézi energiapajzs, akkor a Jediknek méginkább kellett volna ez az alkarra szerelhető könnyű berendezés. És akkor a geonosisi csatában nem mészárolják le őket olyan könnyen a harci droidok.

Csatába rohanni egyszerű tunikában és barna köpenyben a legnagyobb ostobaságok egyike, amit csak egy Jedi elkövethet. Logikus, hogy ehelyett a lovagok különféle harci páncélokat viseltek a háborúkban, mindenféle csúcstechnikával felszerelve, mint a klón katonák vagy a mandalori harcosok, ami nem csak megvédi őket a lövésektől, szúrásoktól, vágásoktól, repeszektől, de óv a füsttől, mérgezőgázoktól is. Továbbá beépített rádió adóvevővel, távcsővel, mindenféle érzékelőkkel, kisegítő számítógépekkel van felszerelve. Ezek a lovagi páncélok valószínűleg egységes típusúak lehettek, de egyénileg díszítve, hogy könnyebben felismerhető legyen a tulajdonosuk. Nem árt, ha a páncél egyben szkafander is, amiben víz alatt vagy az űrben is lehet harcolni és az űrhajók pilótafülkéjében is ezt viselték, nem az életveszélyes és semmitől sem védő tunikát.

4. Pénzügyek

Egy ekkora Rend működtetéséhez rengeteg pénzre van szükség, ami származhat adományokból (magánszemélyektől, cégektől, kormányoktól), valamint a saját üzleti vállalkozások profitjából. És itt nem csupán mezőgazdasági és ipari termékek forgalmazására gondolok, hanem egészségügyi szolgáltatásokra (magánkórház, ahol az erővel gyógyítják a betegeket), oktatásra (nem erő érzékeny személyek tanítása), személyi védelemre (testőrség, kíséret, menedék nyújtása a templomban), tudományos kutatásra (saját technikai fejlesztések piacra dobása), szórakoztatásra (a Rendről és híresebb tagjairól készült könyvek, filmek jogdíjai, játékok, termékreklámok, múzeumi belépők, sőt akár cirkuszi mutatványok is, stb.). Még ha a Rend nem is hoz létre a pénzügyei kezelésére saját bankot vagy pénzintézetet, akkor is szüksége van kincstárra és számvevőszékre, felelős vagyonkezelő társaságra.

A lovagok utazásához, munkájához számos alkalommal szükség lehet pénzre, ezért a különféle alanyi jogú juttatásokon (étkezés, szállás, ruházat, fegyverzet, utazás, stb.) kívül zsoldot vagy a küldetéshez szükséges összeget is a rendelkezésükre kell bocsátani. Méghozzá széles körben elfogadott fizetőeszköz formájában, hogy ne fordulhasson elő az, ami Qui-gon Jinnel történt a Tatuinon, mikor köztársasági váltóval akart fizetni.

5. Politika

Ha a Jedi Rend a Köztársaság támogatójaként és védelmezőjeként lép fel, azzal elkerülhetetlenül beleártja magát a politikába. Ez pedig számos problémát és ellenséget szül, mivel az erő révén komoly hatalom van a kezükben, amivel a való élet ellentmondásai miatt nem mindig lehet jól élni. Ráadásul a viták konfliktusokat szülnek, ami megosztottsághoz vezet. Ez még a Jediknél is így van, hisz minden bölcsességük ellenére ők is csak "emberek". Tehát a valóságban inkább különféle irányultságú Rendekről, csoportokról beszélhetünk, amik az évezredek során hol együtt dolgoztak, hol egymás ellenében és vitatkoztak, esetleg harcoltak is a különféle céljaikért. Ennek megfelelően a Wookieepedia adatai szerint a Jediknek tizenkét szektája létezett a történelem során, bár a valóságban ezek száma inkább több ezerre rúghatott az évezredek viharaiban. A nagy részük idővel eltűnt vagy beolvadt más szektákba, de még a legjobb esetben is több tucat egymással rivalizáló Rendnek kellene lennie a galaxisban a Klón háború idején.

A különféle rendek ráadásul eléggé eltérő irányultságúak lehetnek a működésüket és céljaikat tekintve. Ezek valószínűleg a következők:
1. Politikai erő: hatalom egy földrajzi, gazdasági terület felett.
2. Vallási jellegű: erő kutató, meditatív, oktató, térítő szervezet.
3. Közhasznú szervezet: jótékonysági, másokat segítő egyesület.
4. Gazdasági vállalkozás: pénzügyi, termelő, kereskedő, szolgáltató cég.