Ewan Steery

AZ ÉBREDŐ ERŐ ELSŐ ELŐZETESÉNEK KRITIKÁJA


1. A rohamosztagosok még mindig nevetséges hófehér páncélzatot viselnek, ami egyedül havas, ködös tájon lehet előnyös. Nem volt annyi eszük a filmeseknek, hogy kaméleon páncélt adjanak rájuk, ami mindig a környezet színeit veszi fel automatikusan?

2. A gömbön guruló droid még mindig nem tanult meg emberi nyelven beszélni. Pedig ha arra van számítási kapacitása, hogy működni tudjon, mozogni, tájékozódni és dolgozni, akkor semmiség lenne úgy beszélnie, mint egy szerves lénynek. 1977 óta ugye eltelt kb. 38 év. A yavini csata óta az SW VII. eseményeiig pedig eltelt kb. 34 év a galaxisban. És ennyi idő alatt nem fejlődött annyit a droid gyártás, hogy a tulajdonosok igényeinek megfelelően tudjanak beszélni a robotok?

3. A T-65-ös X-szárnyú vadászgépek sorozatgyártása és hadrendbe állítása évekkel a yavini csata előtt kezdődött. Vagyis az SW VII. időpontjára már legalább 40 éve vannak szolgálatban, ami egy haditechnikai eszköz esetén már az élettartam végét és a géptípus elavulását jelenti. Még akkor is, ha közben folyamatosan korszerűsítették és modernizálták a típust a gyártók. Ami azt sejteti, hogy a jelenetben látott gépek nem a galaxisban aktuális legkorszerűbb haditechnikát testesítik meg. Miként a későbbi jelenetben elsuhanó avítt TIE vadászok sem.

4. Ettől függetlenül az X-szárnyú pilóta még mindig nyitott sisakot visel, túlnyomásos arcvédő maszk nélkül, ami pedig kötelező minden mai vadászgép pilótájánál bevetés közben. És a nyakában lógni sem látjuk a levetett maszkot. Erre a gondatlanságra nyilván azért volt szükség, hogy látványosabb legyen a film és a pilóták ne tűnjenek arctalannak a jelenetekben. Kivéve, ha az ellenségről van szó, mert már 1977-ben is teljes fejvédő sisakot viseltek a TIE pilóták. Ez egy jellegzetes filmes manipuláció: a főhősöknek (jóknak) van arcuk, az ellenség (rosszak) arctalan.

5. Végre volt annyi esze valakinek, hogy leszedje a Falcon tetejéről a használhatatlan parabolaantennát, ami csak arra jó, hogy beleakadjon mindenbe és fölöslegesen növelje a közegellenállást légköri repülésnél! Pontosabban: az endori csata után Solo nem szerelt fel a tetőre újra egy ugyanolyat, hanem egy sokkal kisebb, téglalap alakú radartányért rakott a helyére. Hogy miért nevezem használhatatlannak? Mert ha jobban megnézzük a korábbi filmekben, látható, hogy a közepében csak egy kis kúp volt, nem egy előrenyúló rúd, a végén műszerrel a parabola fókuszpontjában. Enélkül pedig egy parabolatányér köztudottan használhatatlan. Ha nem hiszed, nézz ki az ablakon és lásd a műholdvevőket körben a város háztetőin.

Készült: 2014.11.29.