Ewan Steery

AZ ÉBREDŐ ERŐ KRITIKÁJA


Két kritikát írtam ehhez a régóta várt filmhez. Az első, rövidebb kritika spoilermentes, a második vastagon spoileres. Szóval aki nem kíváncsi a konkrétumokra, ne olvassa el.

Spoilermentes kritikám:

A film egyértelműen jobb lett annál, mint amitől féltem, hogy elszúrják a Disney-sek. Ugyanakkor egyértelműen rosszabb lett annál, mint amilyet vártam és amilyen lehetett volna, ha tényleg profin megcsinálják.

A legfontosabb dolgok, amik nem tetszettek benne a következők:

1. Több helyen is előfordul, hogy elhallgat a zene és teljes csönd van olyan jeleneteknél, ahová szerintem nagyon kellett volna valamilyen hangulatkeltő aláfestés. Önmagában a helyzet feszültsége, drámaisága és a színészek elszánt tekintete nem elegendő, ez most világosan kiderült.

2. Sok helyen kapkodnak a jelenetek. Olyan gyorsan mozog, szinte már rángatózik a kamera, hogy képtelenség kivenni, mi történik. Talán csak a 3D-s megjelenítés teszi, de én agyilag egyszerűen képtelen voltam feldolgozni a látottakat, mivel nem tudtam elég gyorsan mozgatni a szemem hozzá, hogy észleljem, mi történik a képernyőn éppen, pedig messze ültem tőle a nézőtéren. Túl sok mindenre kellett figyelnem. Így már alig várom, hogy többször is megnézhessem majd idehaza, 2D-ben, a szükséges helyeken lelassítva, visszatekerve a lejátszást.

3. A légköri vadászgép csatáknál, amiket a földről mutat a kamera, ahogy az X-szárnyúak és TIE vadászok kergetőznek és szétlövik egymást, többször is olyan érzésem volt a perspektíva miatt, hogy nem életnagyságú járműveket látok a távolban, hanem apró, távirányított drónokat a közelben. Vajon ez másnak is feltűnt? Várom a visszajelzéseket!

4. Az Első Rend új, bolygó méretű szuperfegyvere felépítésében és működésében egyaránt egy bődületes fizikai képtelenség, amitől többször is majd lekarmoltam az arcomról a 3D szemüveget. A részleteket a spoileres írásomban ismertetem a hard SF kedvelők és fanatikus rajongók számára.

5. A legjobban mégis attól voltam kiakadva, hogy a nő milyen brutálisan vezeti a Falcont. Többször is durván meghúzta az űrhajó oldalát, mert úgy kormányozta, mintha részeg lenne. Csodálom is, hogy Solo nem vonta kérdőre a károkozása miatt. Persze Han is siralmasan rosszul repült a csészealjjal, szintén odavágva az öreglányt a talajhoz. A valóságban ilyen ütközésektől apró darabokra kéne törnie az űrhajónak vagy legalábbis el kéne hagynia a burkolata és a kiálló alkatrészei jó részét.

6. Végül egy apróság: a film új zenei motívumai közt volt néhány ígéretes dallam, de így utólag egy se jut eszembe. Pár órával a film megnézése után már nem tudnám felidézni őket. Csak a klasszikus motívumok maradtak meg bennem. Azok legalább jól szólnak.

És most a legfontosabb dolgok, amik tetszettek a filmben:

1. A Reyt alakító Daisy Ridley elképesztő volt! Csodás, nagyszerű színészi alakítást nyújtott. Gyakorlatilag uralta a filmet. Nevetett, sírt, csodálkozott, megdöbbent, örült, szomorkodott, félt, hősies volt, dühös, elszánt, meghatott, gyöngéd. Minden, amit csak akarhatnak a nézők. Egyértelműen leiskolázott mindenkit a vászonról maga körül. Ha ő lesz a következő filmek női sztárja, ezzel a képességével mindenkit felül fog múlni és elképesztően nagy filmsztár lesz belőle. Ebbe a csajba nem lehet nem beleszeretni. Szerintem még nagyobb kultusza lesz rövidesen, mint Leiának. És még csak le se kell vetkőznie hozzá bikinire!

2. Vitán felül ebben a filmben vannak eddig a legrosszabbul kivitelezett fénykard párbajok. Ez azonban nem kritika, hanem dicséret, mivel mind Fynn, mind Rey életében először fog a kezébe fénykardot, hogy az életéért küzdjön. Szóval ész nélkül csapkodnak, vagdalkoznak és szúrkálnak vele, mint a bolondok. Épp csak a saját lábukat nem vágják le vele. A színészek minden mozdulatán látszik, hogy kétségbeesetten harcolnak, izzadnak, tiszta erőből suhogtatva az energiaspádét, amihez nem értenek. Képzelem, milyen fárasztó lehetett a forgatás.

3. Akit még érdemes megemlíteni, az Hux tábornok. Tökéletesen játsza csekélyke szerepét. A borzalmas rikácsolása a beosztottai előtt egy kiköpött akarnok és zsebdiktátor képét mutatja nekünk. Még idegesítőbb a fickó, mint Palpatine A Sithek bosszújában. És még csak nem is ő a főgonosz az Első Rendben! Ezzel a fickóval még számolni kell később! Feltéve, hogy túlélte a film végi csatát, ami nem biztos. Azért én reménykedem. Nincs jó Star Wars jó gonosz nélkül! Bár ez egy oximoron, ennél jobban mégse tudom megfogalmazni a lényegét.

4. Kylo Ren, a szép arcú gonosz fickó különös módon nem erős és legyőzhetetlen, hanem egy erősnek látszani akaró, belül gyenge karakter, aki láthatóan képtelen felnőni a feladathoz, hogy rettegett Sith nagyúr legyen. Ebből még sok érdekes dolgot ki lehet hozni! Amik üdítő változatosságot hozhatnak az SWU-ba.

5. A filmben kiderül néhány titok, ugyanakkor számos fontos kérdés megválaszolása szándékosan homályban marad. Ezzel sikeresen felcsigázták az érdeklődésemet és már alig várom a folytatást. Most lehet találgatni, hogyan akarják a forgatókönyvírók megbonyolítani a dolgokat és vajon lesz-e szerelmi háromszög a harmadik trilógiában? Ebből a filmből ugyanis erősen kispórolták a romantikát, sajnálatos módon.

* * *

Spoileres kritikám:

A film egyértelműen jobb lett annál, mint amitől féltem, hogy elszúrják a Diznisek és Abrams megint valami olyan vackot fog csinálni, mint a két Star Trek film. Ugyanakkor egyértelműen rosszabb lett annál, mint amilyet vártam és amilyen lehetett volna, ha tényleg profin megcsinálják és olyan ember írja a forgatókönyvet, aki gondolkodik is.

A legfontosabb dolgok, amik nem tetszettek benne a következők:

1. Több helyen is előfordul, hogy elhallgat a zene és teljes csönd van olyan jeleneteknél, ahová szerintem nagyon kellett volna valamilyen hangulatkeltő aláfestés. Például amikor Han és Ben szembenéznek egymással, majd a fiú aljas módon megöli apját, szinte ordított egy drámai zenéért. Önmagában a helyzet feszültsége, drámaisága és a színészek elszánt tekintete nem volt elegendő, sajnos.

2. Sok helyen kapkodnak a jelenetek. Olyan gyorsan mozog, szinte már rángatózik a kamera, hogy képtelenség kivenni, mi történik a csatákban. Talán csak a 3D-s megjelenítés teszi, de én agyilag egyszerűen képtelen voltam feldolgozni a látottakat, mivel nem tudtam elég gyorsan mozgatni a szemem hozzá, hogy észleljem, mi történik a képernyőn éppen. Túl sok mindenre kellett figyelnem. Így már alig várom, hogy többször is megnézhessem majd idehaza, 2D-ben, a szükséges helyeken lelassítva és újrajátszva a jeleneteket.

3. A légköri vadászgép csatáknál, amiket a földről mutat a kamera, ahogy az X-szárnyúak és TIE vadászok kergetőznek és szétlövik egymást a templomban működő kocsma ostrománál, többször is olyan érzésem volt, hogy nem életnagyságú járműveket látok a távolban, hanem apró, távirányított drónokat a közelben. Vajon ez másnak is feltűnt? Várom a visszajelzéseket!

4. Az Első Rend új, bolygó méretű szuperfegyvere egy bődületes fizikai képtelenség. Nem csak a felépítésében, de a működésében is. Gondoljunk arra, hogy a Föld méretében 1.300.000-szer beleférne a Napba. Ennélfogva a napenergiával működő szuperfegyver sosem meríthetné ki a Napját, elszívva az összes energiáját, mert ahhoz annyit kéne lövöldöznie, hogy a főgonoszok rég nagypapa korba kerülnek, mire kimerítik a csillagot. Itt bele kell számolni a két lövés közt eltelt időbe nem csak az újratöltés idejét, de az alkalmankénti műszaki karbantartásokat és a célzási időt is, ami a bolygó forgása miatt nem lehet akármilyen gyors. Meg kell várni, amíg irányba fordul! Ha mondjuk óránként egyszer lőnek a fegyverrel, akkor ideális esetben, pihenés nélkül évente 8760 lövést tudnak leadni vele, ami 148,4 évnyi energiát jelent, amennyiben a bolygó teljes térfogatát teletöltik a tüzeléshez szükséges csillaganyaggal, összesűrítés nélkül (az irgalmatlan tömegnövekedés töltéskor, majd a csökkenés kilövéskor megváltoztatja a bolygó gravitációját is!). Ez persze képtelenség, szóval ennél biztosan tovább tartana a csillaganyag.

5. De még ha működne is egy ilyen szuperfegyver, akkor is ott a film legkínosabb bakija: a fegyvert tartalmazó bolygónak nincs hajtóműve, vagyis körpályán kering a csillaga körül, nem hagyhatja el azt. Így pedig csak a saját bolygórendszerén belül lehet vele lövöldözni, ami édeskevés a galaxis méretéhez képest. A filmben mégis azt látjuk, hogy lazán tüzet nyitnak vele és átlőnek a Coruscantra, ami sok ezer vagy tízezer fényévre lehet tőlük valószínűleg. És halálpontosan eltrafálják a városbolygót, meg a holdjait. Én csak hüledeztem ezen a mérhetetlen ostobaságon. Még ha fénysebességgel menne az energianyaláb, akkor is évezredekbe kerülne, mire eléri célját. Kinek van türelme addig várni? Arról nem beszélve, hogy céloznak meg ilyen pontossággal egy ennyire messzire lévő célpontot, amit még a legjobb óriástávcsövekkel sem lehet látni nagy valószínűséggel? Egy olyan nyalábbal, amit a kilövése után nem lehet irányítani, módosítani a pályáját? Szóval ha mellé megy, akkor új lövést kell leadni a fegyverrel. És hogyan láthatják a felkelők a titkos támaszpontjukról, felnézve az égre, a légkörön túl suhanó nyalábot, ami elvileg sok ezer fényévre halad el mellettük? Vagy ez az egész egyetlen bolygórendszerben játszódik? Pár millió kilométeres körzeten belül? A Coruscant rendszerében? De akkor miért kellett a hiperűrben utazniuk az űrhajóknak hosszasan, hogy eljussanak egyik bolygóról a másikra? Ez így sehogy se áll össze.

6. Két alkalommal is látjuk a Falcont suhanni a hiperűrben, szemből, miközben körülötte hátrafelé suhan a hiperűr kékes fényjátéka. Ennek a doppler eltolódás miatt vörösesnek kéne látszódnia.

7. A legjobban mégis attól voltam kiakadva, hogy Rey milyen brutálisan vezeti a Falcont. Többször is durván meghúzta az űrhajó oldalát, mert úgy kormányozta, mintha részeg lenne. Csodálom is, hogy Solo nem vonta kérdőre a károkozása miatt. Persze aztán Han is siralmasan rosszul repült a csészealjjal, szintén odavágva az öreglányt a fákhoz, majd a talajhoz. A valóságban ilyen ütközésektől apró darabokra kéne törnie az űrhajónak vagy legalábbis el kéne hagynia a burkolata és a kiálló alkatrészei jó részét. A pilótafülkének pedig le kellett volna szakadnia a hajótest oldaláról, egyrészt amikor súrolta a sivatagot, másrészt amikor ráakaszkodott az a nagy, ronda, csápos szörnyeteg, amit nem tudni, milyen erőhatás mosott le a hajótestről induláskor.

8. Nem tetszettek az új X-szárnyúak, amik valahogy túl kicsiknek tűntek. Ahhoz képest, hogy hiperűr utazásra is alkalmasak ezek a nagy hatótávolságú vadászgépek, nem sok üzemanyag, életfenntartáshoz szükséges levegő és torpedó férhet el bennük.

9. Nagyon hiányoltam a felkelők részéről a nagyobb hadihajókat. Legalább néhány fregattot vagy cirkálót bevethettek volna, hogy megütközzenek a csillagrombolókkal, amiknek nem sok szerep jutott a filmben. A csillagrombolók lényegében csak mozgó támaszpontként funkcionáltak és látványos háttérként, nem pedig taktikai csapásmérő erőként, amire kitalálták őket. Reméljük a következő részben lesz annyi esze a forgatókönyvírónak, hogy belerakjon egy igazi csillagrombolós csatát.

10. Néhány további apró hiba:
- BB-8 miért nem képes normálisan, emberi nyelven beszélni? Rey honnan ért folyékonyan a droidok csipogós nyelvén? Mikor a Jakku sivatagában nem sok droid rohangál, akiktől eltanulhatta volna?
- Rey miért hurcolja magával a hosszú fémbotját? Aminek nem sok hasznát veszi az energiafegyverekkel vívott csatákban? És csak egyszer használta közelharcban a bennszülöttek ellen.
- Rey miért nem fázott, vacogott a hideg téli éjszakában szaladgálva a hóban, nyárias öltözékben? Miért nem adtak neki egy meleg téli ruhát? Még csak el se gémberedett, ugyanakkor ráfagyott az izzadtság a bőrére. Gondolom jól befűthettek neki a stábtagok a forgatáson.
- Rey erő látomását illett volna némi körben elhomályosítással, elmosással jelezni, ahogy az korábban szokásban volt. Mivel az erő által mutatott képek és pláne a jövő mindig bizonytalan, mert folyamatosan változik.
- Az aszteroidamező teljesen valószerűtlenül nézett ki a mozdulatlan sziklákkal és az éles határú porfelhővel, valamint a valóságoshoz képest piciny méretével, az űrhajók nagyságával összehasonlítva. Ezt a hibát már a Star Trek Voyager sorozatban is elkövették az alkotók, hogy méretarányosan pár kilométer csak a törmelékgyűrű átmérője. A film készítőinek illett volna megnézniük a Cassini szonda felvételeit a Szaturnusz gyűrűrendszeréről és onnan venni a mintát.
- Kylo Ren leszállóhajójának nevetségesen nagy szárnyai vannak, minden értelmes funkció nélkül, amik csak látványelemként szolgálnak a filmben. Főleg az, ahogy a szárnyvégek behúzódnak és kitolódnak, párhuzamosan a szárnytövekkel, műszakilag elképesztő szertelenségnek tűnik.
- C-3PO miért az Alkotóját emlegeti, amikor megjelenve a filmben felismeri Hant? Ez nem illett oda. Nem Han építette Thripiót.
- Fynn érzésem szerint nem azt válaszolta Poenak, amit kellett volna, amikor az arról kérdezte a romboló fedélzetén, hogy az ellenállásnak dolgozik? Oda valami jobb, frappánsabb válasz (mellébeszélés) kellett volna.

11. A film új zenei motívumai közt volt néhány ígéretes dallam, de így utólag egy se jut eszembe. Pár órával a film megnézése után már nem tudnám felidézni és eldúdolni őket. Csak a klasszikus motívumok maradtak meg bennem. Azok legalább jól szólnak.

És most a legfontosabb dolgok, amik tetszettek a filmben:

1. A Reyt alakító Daisy Ridley elképesztő volt! Csodás, nagyszerű színészi alakítást nyújtott. Gyakorlatilag uralta a filmet. Nevetett, sírt, csodálkozott, megdöbbent, örült, szomorkodott, félt, hősies volt, dühös, elszánt, meghatott, gyöngéd. Minden, amit csak akarhatnak a nézők. Egyértelműen leiskolázott mindenkit a vászonról maga körül. Ha ő lesz a következő filmek női sztárja, ezzel a képességével mindenkit felül fog múlni és elképesztően nagy filmsztár lesz belőle. Ebbe a csajba nem lehet nem beleszeretni. Szerintem még nagyobb kultusza lesz rövidesen, mint Leiának. És még csak le se kell vetkőznie hozzá bikinire!

2. Vitán felül ebben a filmben vannak eddig a legrosszabbul kivitelezett fénykard párbajok. Ez azonban nem kritika, hanem dicséret, mivel mind Fynn, mind Rey életében először fog a kezébe fénykardot, hogy az életéért küzdjön. Szóval ész nélkül csapkodnak, vagdalkoznak és szúrkálnak vele, mint a bolondok. Épp csak a saját lábukat nem vágják le vele. A színészek minden mozdulatán látszik, hogy kétségbeesetten harcolnak, izzadnak, tiszta erőből suhogtatva az energiaspádét, amihez nem értenek. Képzelem, milyen fárasztó lehetett a forgatás.

3. Akit még érdemes megemlíteni, az Hux tábornok. Tökéletesen játsza csekélyke szerepét. A borzalmas rikácsolása a katonai díszszemlén egy kiköpött akarnok és zsebdiktátor képét mutatja nekünk. Még idegesítőbb a fickó, mint Palpatine A Sithek bosszújában. És még csak nem is ő a főgonosz az Első Rendben! Ezzel a fickóval még számolni kell később! Feltéve, hogy túlélte a film végi csatát, ami nem biztos. Azért én reménykedem. Nincs jó Star Wars jó gonosz nélkül! Bár ez egy oximoron, ennél jobban mégse tudom megfogalmazni a lényegét.

4. Kylo Ren, a szép arcú gonosz fickó különös módon nem erős és legyőzhetetlen, hanem egy erősnek látszani akaró, belül gyenge karakter, aki láthatóan képtelen felnőni a feladathoz, hogy rettegett Sith nagyúr legyen. Egy ilyen fickó a valóságban soha nem tudta volna leszúrni az apját, a dörzsölt és tapasztalt Han Solót. Viszont az remek dramaturgiai megoldás volt, ahogy a kinti fény elhalványulásával Kylo magatartása is megváltozik, majd Han holtan zuhan alá a fénybe és eltűnik szem elől. A közönség érezhetően meg volt döbbenve ettől a fordulattól. Kylo karakteréből még sok érdekes dolgot ki lehet hozni! Amik üdítő változatosságot hozhatnak az SWU-ba. Például érdekes ötlet lenne, ha egy Sith átállna a Jedikhez és jó fiú lenne. Eddig csak a fordítottjára volt példa.

5. A filmben kiderül néhány titok, ugyanakkor számos fontos kérdés megválaszolása szándékosan homályban marad. Ezzel sikeresen felcsigázták az érdeklődésemet és már alig várom a folytatást. Most lehet találgatni, hogyan akarják a forgatókönyvírók megbonyolítani a dolgokat és vajon lesz-e szerelmi háromszög a harmadik trilógiában? Ebből a filmből ugyanis erősen kispórolták a romantikát, sajnálatos módon.

6. Pár kérdés, amikre várhatjuk a választ: Kicsoda Rey? Luke fia? Ki volt az anyja, aki a Jakkun hagyta őt? Kicsoda Fynn? Lando fia? Mi lett Landóval és Fynn anyjával? Kik a Köztársaság jelenlegi vezetői? Organa tábornok csak egy katonai parancsnok vagy főparancsnok az ellenállásnál vagy politikus is? Hogyan lett Ben Solóból Kylo Ren? Kicsoda Snooke? Óriásnak látszik a kivetítése, de fogadni mernék, hogy a valóságban egy törpe a fickó. Mi történt Phasma kapitánnyal? Tényleg bedobták egy szemétzúzdába? És túlélte a bolygó megsemmisülését? Mi lett Hux tábornokkal? Ki mentette ki az erdőből Kylo Rent, miután Rey szépen helyben hagyta? Mit csinált Luke éveken át egy kis szigeten? Hol vannak az általa kiképzett Jedik? Átvette a régi fénykardját Reytől és elkezdte a kiképzését vagy nem?

Röviden ennyi. Később még biztos számos további kérdés és vélemény fog eszembe jutni, de elsőre ezek a legfontosabb észrevételeim a filmmel kapcsolatban.

Készült: 2015.12.18.